Kürtler.com https://www.kürtler.com Kürtlere Dair Herşey Fri, 27 Dec 2019 20:43:44 +0000 tr hourly 1 https://wordpress.org/?v=5.3.2 Ahmet Aslan Kimdir? Nereli? https://www.kürtler.com/ahmet-aslan-kimdir-nereli.html https://www.kürtler.com/ahmet-aslan-kimdir-nereli.html#respond Fri, 27 Dec 2019 20:43:44 +0000 https://www.kürtler.com/?p=8762 Müzisyen Ahmet Aslan, 1968 yılında Tunceli’nin Ovacık ilçesinde dünyaya geldi. Bir başka başarılı müzisyen Mikail Aslan ile amcaoğlu olan Ahmet Aslan, İlkokul öğrenimini Taux-Kardelen Köyü’nde tamamlayan Ahmet Aslan, ortaokul ve lise öğrenimini Hozat ilçesinde tamamladı. Müzikte yetenekli olan Ahmet Aslan, resimde de çok yetenekliydi. Bu nedenle Dicle Üniversitesi Resim Bölümü’nü tercih etmiştir. Üniversite yıllarını Diyarbakır’da geçirmiştir. […]

The post Ahmet Aslan Kimdir? Nereli? appeared first on Kürtler.com.

]]>
Müzisyen Ahmet Aslan, 1968 yılında Tunceli’nin Ovacık ilçesinde dünyaya geldi. Bir başka başarılı müzisyen Mikail Aslan ile amcaoğlu olan Ahmet Aslan, İlkokul öğrenimini Taux-Kardelen Köyü’nde tamamlayan Ahmet Aslan, ortaokul ve lise öğrenimini Hozat ilçesinde tamamladı. Müzikte yetenekli olan Ahmet Aslan, resimde de çok yetenekliydi. Bu nedenle Dicle Üniversitesi Resim Bölümü’nü tercih etmiştir. Üniversite yıllarını Diyarbakır’da geçirmiştir.

Üniversiteden başarıyla mezun olduktan sonra resim öğretmenliğine başlamıştır. Fakat resim öğretmenliği macerası 6 ay sürmüştür. Daha sonra İstanbul Teknik Üniversitesi Müzik Bölümü’ne başlayan Ahmet Aslan, 3 yıl eğitim aldıktan sonra öğrenimini yarıda bırakmıştır.

1996 yılında, Almanya’ya göç etmiştir. Göç ettiği Almanya’ya kısa sürede alıştıktan sonra Almanya’da gitar dersleri almaya başlamıştır. Tekrardan öğretim hayatına atılıp Duesseldorf Konservatuarı’nda Gitar Bölümü’ne başlamıştır. Fakat burayı da bitirmeden bırakmıştır. 2013 yılına kadar eğitim hayatını sürekli yarıda bırakan Ahmet Aslan, eğitim hayatıyla ilgili son olarak 2013 yılında Hollanda-Rotherdam Dünya Müziği Akademisi’nde öğrenimini tamamlamıştır.

Gitar, tambur, ud ve bağlama enstürümanlarına hakim olan ve iyi bir şekilde çalan Ahmet Aslan, Mezopotamya ile Çağdaş Batı Müziğini birleştirmeye çalışmaktadır. Ayrıca kendi tarafından tasarlanan Di-Tar adında bir alette mevcuttur. Bu alet klasik gitar ile bağlamanın karışımı olarak görülmektedir. Aletin geliştirilme süreçlerinde çeşitli sanatçılardan destek almıştır. (Kemal Dinç, Carlo Domeniconi, Antonis Anissegos, Paco Pena)

Müzikleri, Almanya’dan Dersime kadar uzanmaktadır. Alışılmışın dışında, kendine has bir şekilde müziğini icra eden yapısıyla milyonların gönlünde taht kurmuştur. Müziklerinde bilgesel bir tavırla derin temaları işlemektedir. Dinleyiciler, bu derinlikte kendilerinden bir şeyler bulmaktadır. Bu sayede çok geniş kitlelerce tercih edilmiştir. Kimilerince derviş, kimilerince deli, kimilerince usta olarak adlandırılmıştır.

Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz dizisinde çalan Minnet Eylemem şarkısıyla popülerliğini kazanmıştır. O Ses Türkiye programında da Emre Sertkaya tarafından, Ahmet Aslan’ın tarzına benzer bir şekilde seslendirilen Minnet Eylemem parçalasıyla da dikkatleri üzerine çekmiştir. Bu olaylardan sonra ününe ün katan Ahmet Aslan, çeşitli sinema ve dizi müziklerini de hazırlamıştır. Buna ek olarak Youtube’de de milyonlarca izlenmeye ulaşmıştır.

Çoğu zaman özgün eserleri ve kendine özgü tarzıyla gündeme gelen Ahmet Aslan, günümüzde de çalışmalarını sürdürmektedir. Albümlerinin dışında solo çalışmaları da olan Ahmet Aslan’ın eserlerine biraz göz atalım:

Ahmet Aslan’ın Albümleri:

 • Va u Waxt-Rüzgar ve Zaman (2004)
 • Veyve Mılaketu- Meleklerin Dansı (2007)
 • Na-Mükemmel (2015)
 • Ankara’da Beni Ara/Oldumu Felek (2015)
 • Roye Harde Dewresi-Melodys Of Holy Land (2017)
 • Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olamaz Müzikleri (2016)
 • Su ve Ateş (2017)
 • Ahmet Aslan/Kemal Dinç DUO (2017)
 • Budala Aurası (2019)

Ahmet Aslan’ın En Çok Bilinen Eserleri

 

 • Beni Hor Görme Gardaşım
 • Susarak Özlüyorum
 • Nem Kaldı
 • Çeşm-i Siyahım
 • Dilsizdir Benim Acılarım
 • Minnet Eylemem
 • Dermanın Olayım
 • Tanımadığım Ten
 • Üryan Geldim
 • Giresun’un İçinde

The post Ahmet Aslan Kimdir? Nereli? appeared first on Kürtler.com.

]]>
https://www.kürtler.com/ahmet-aslan-kimdir-nereli.html/feed 0
Burhan Berken Kimdir? Nerelidir? https://www.kürtler.com/burhan-berken-kimdir-nerelidir.html https://www.kürtler.com/burhan-berken-kimdir-nerelidir.html#respond Thu, 26 Dec 2019 22:03:16 +0000 https://www.kürtler.com/?p=8756 Albümlerinde Dengbêj İle Modern Müzik Harmanlanmıştır Burhan Berken , Dengbêj bir aileden geldiğinden dolayı, seslendirdiği şarkılarında Kürt topluma has olan bu geleneğin izlerini görebilirsiniz. Kürt coğrafyasında  doğmuş bir kişi olmasına rağmen, Kürtçe dilini sonradan öğrenmiştir. Sanatçının ilk dört albümü Ba, Jahr û Evîn, Sev u Roj , Evar’dır. Sanatçı büyükşehirde yaşamını sürdürdüğü için, albümlerinde kent […]

The post Burhan Berken Kimdir? Nerelidir? appeared first on Kürtler.com.

]]>
Albümlerinde Dengbêj İle Modern Müzik Harmanlanmıştır

Burhan Berken , Dengbêj bir aileden geldiğinden dolayı, seslendirdiği şarkılarında Kürt topluma has olan bu geleneğin izlerini görebilirsiniz. Kürt coğrafyasında  doğmuş bir kişi olmasına rağmen, Kürtçe dilini sonradan öğrenmiştir. Sanatçının ilk dört albümü Ba, Jahr û Evîn, Sev u Roj , Evar’dır. Sanatçı büyükşehirde yaşamını sürdürdüğü için, albümlerinde kent olgusunu işlemiştir. Yaşam aslında zıtlıkları içinde barındıran bir olgudur. Metropolde yaşamını sürdüren tüm insanlar gün içinde duygusal olarak iniş-çıkışları fazlasıyla yaşarlar. Sanatçı Jahr û Evîn adlı albümünde metropolün bu yönünden, kent olgusundan esinlenerek albümünü hazırlamıştır. Albümlerinde dengbêjlik geleneği esintileri ile modern müziği birleştirmiştir.

Müzik hayatına 1986 yılında başlayan Burhan Berken ilk solo albümünü 2001’de çıkarmıştır. Müzik yaparken bir kitlenin beklentilerini dikkate alarak ve ticari kaygılarla müzik yapmadığını her fırsatta dile getirmiştir. Müziğin belirli bir kitle esas alınarak yapılması durumunda, müziğin şekillendiğini, insanın kafasında olan eserlerin çıkmadığını belirtmiştir.

Burha Berken Nerelidir?

Burhan Berken, aslen Diyarbakır Erganlidir.1969 yılında doğmuştur.

Albüm Çalışmaları Ve Sevilen Şarkıları

Kalan Müzik’ten çıkan ilk albümü olan Ba’da(rüzgar) en sevilen şarkılar; Binefse, Pejna te naye, Gire sira, Kerwan, olmuştur. Anadolu Müzik’ten çıkan ikinci albümü olan Jahr û Evîn’de yer alan şarkılardan bazıları; Bahra dur, Kulilka, Mingo, Selimo, Dilop dilop, Tey Veyvike’dir. Anadolu Müzik’ten çıkan üçüncü albümünde Mingo, Vere rinde, Gülfilos, Aşk kalbimde, Gire Sira, Gede lawken şarkılarına rastlıyoruz. Son olarak 2011’de Anadolu Müzik’ten çıkan Evar adını taşıyan albümünde enstrümantal parçalara da yer vermiştir. Bu albümünde Keçe, Qumrike, Evar e, Ferze şarkılarının ön plana çıktığını görüyoruz.

Seksenler dizisinin 39. Bölümünde Kürtçe şarkı söylediğinden dolayı tutuklanan bir genci canlandırmıştır.

The post Burhan Berken Kimdir? Nerelidir? appeared first on Kürtler.com.

]]>
https://www.kürtler.com/burhan-berken-kimdir-nerelidir.html/feed 0
Peşiya Male Sözleri Okunuşu ve Türkçe Anlamı https://www.kürtler.com/pesiya-male-sozleri-okunusu-ve-turkce-anlami.html https://www.kürtler.com/pesiya-male-sozleri-okunusu-ve-turkce-anlami.html#respond Mon, 23 Dec 2019 23:44:56 +0000 https://www.kürtler.com/?p=8752 Dillerden düşmeyen Kürtçe şarkı olan Pêşiya Malê şarkısının hikayesi,anlamı ve okunuşu sizlerle Peşiya Male Ne Demek? ‘Peşiya Male‘ ,Evin Önü anlamına gelmektedir. Pêşiya Malê Kürtçe Sözleri 1 Rêya Kobarê bi dar e Tim were xware xware Qelendê keçika delal Li ser pişta min bar e 2 Pêşiya malê xendeq e Fêqîr derî lê veke Keçik […]

The post Peşiya Male Sözleri Okunuşu ve Türkçe Anlamı appeared first on Kürtler.com.

]]>
Dillerden düşmeyen Kürtçe şarkı olan Pêşiya Malê şarkısının hikayesi,anlamı ve okunuşu sizlerle

Peşiya Male Ne Demek?

Peşiya Male‘ ,Evin Önü anlamına gelmektedir.

Pêşiya Malê Kürtçe Sözleri

1
Rêya Kobarê bi dar e
Tim were xware xware
Qelendê keçika delal
Li ser pişta min bar e

2

Pêşiya malê xendeq e
Fêqîr derî lê veke
Keçik diçe ser çiya
Gotina bavê xwe nake

3

Pêşiya malê bi kizin e
Rindê dest bi bazin e
Qelendê keçika delal
Sed û pêncî bizin e

4
Pêşiya malê xendeke
Fêqîr derî lê veke
Keçik diçe ser çiya
Gotina bavê xwe nake.

 

Pêşiya Malê Türkçe Sözleri

1
Kobar’ın yolu ağaçlıdır
Hep eğri büğrüdür
Güzelin başlık parası,
Sırtımda ağır yüktür.

2

Evin önü hendektir,
Kapıyı aç ona ey fakir
Kızcağız dağa gider,
Baba sözü dinlemez.

3

Evin önü burçak tarlasıdır,
Güzelin kolları bileziklidir,
Güzelin başlık parası,
Yüz elli keçidir.

4

Evin önü hendektir
Kapıyı aç ona ey fakir
Kızcağız dağa gider,
Baba sözü dinlemez.

Peşiya Male‘ sözleri Kürt şair Feqîr Ahmed‘e aittir.’Dîwana Reş‘ adlı şiir kitabında geçmektedir.Müziği ise Aram Tigran‘a aittir.

Pêşiya Malê şarkısını başta Mehmet Atlı olmak üzere birçok Kürt şarkıcı tarafından seslendirilmiştir.

The post Peşiya Male Sözleri Okunuşu ve Türkçe Anlamı appeared first on Kürtler.com.

]]>
https://www.kürtler.com/pesiya-male-sozleri-okunusu-ve-turkce-anlami.html/feed 0
İbrahim Şiyar Kimdir? Nerelidir? https://www.kürtler.com/ibrahim-siyar-kimdir-nerelidir.html https://www.kürtler.com/ibrahim-siyar-kimdir-nerelidir.html#respond Thu, 19 Dec 2019 21:13:06 +0000 https://www.kürtler.com/?p=8744 İbrahim Şiyar,sadece Kürt toplumunda değil Türk toplumunda da büyük beğeniyle dinlenen bir Kürt müzisyendir. İbrahim Şiyar Nereli? Kürt sanatçı İbrahim Şiyar aslen Diyarbakırlıdır.Müzik hayatına Diyarbakır’da başlamış daha sonra Türkiye çapında üne kavuşmuştur.Küçüklükten beri müziğe ilgi duyan İbrahim Şiyar çeşitli organizasyonlarda sahne almıştır. Daha sonra albüm çıkarmış ve tanınmıştır.İbrahim Şiyar Kürtçe’nin yanı sıra Türkçe şarkıları da […]

The post İbrahim Şiyar Kimdir? Nerelidir? appeared first on Kürtler.com.

]]>
İbrahim Şiyar,sadece Kürt toplumunda değil Türk toplumunda da büyük beğeniyle dinlenen bir Kürt müzisyendir.

İbrahim Şiyar Nereli?

Kürt sanatçı İbrahim Şiyar aslen Diyarbakırlıdır.Müzik hayatına Diyarbakır’da başlamış daha sonra Türkiye çapında üne kavuşmuştur.Küçüklükten beri müziğe ilgi duyan İbrahim Şiyar çeşitli organizasyonlarda sahne almıştır.
Daha sonra albüm çıkarmış ve tanınmıştır.İbrahim Şiyar Kürtçe’nin yanı sıra Türkçe şarkıları da seslendirmektedir.

İbrahim Şiyar Albümleri

Le Le Gulê(2011)

Ez Evînim(2019)

İbrahim Şiyar‘ın en çok sevilen şarkısı kuşkusuz Ez Evînim albümünde yer alan ‘Dost Bulamadım’ şarkısıdır.Türkçe olan şarkı sadece Youtube’de yaklaşık 10 milyon izlenmiştir.

The post İbrahim Şiyar Kimdir? Nerelidir? appeared first on Kürtler.com.

]]>
https://www.kürtler.com/ibrahim-siyar-kimdir-nerelidir.html/feed 0
Nizamettin Ariç Kimdir? Nerelidir? https://www.kürtler.com/nizamettin-aric-kimdir-nerelidir.html https://www.kürtler.com/nizamettin-aric-kimdir-nerelidir.html#respond Sat, 14 Dec 2019 00:19:05 +0000 https://www.kürtler.com/?p=8739 Nizamettin Ariç başarılı bir Kürt müzisyendir.Almanya’da yaşamaktadır. Nizamettin Ariç hem hayatı ile hem de müzik hayatı ile adından sıkça bahsettiren biri olmaktadır. 1956 yılında Ağrı’da ailesinin 4. Çocuğu olarak doğdu. 1971 senesinde ise ekonomik nedenlerden dolayı Ankara’ya göç etmek zorunda kaldı. Nizamettin Arıç’ın Hayatı Profesyonel müzik hayatına 1976’da TRT Ankara Radyosu’nda başladı.1979’da söylediği “Ahmedo Roni” […]

The post Nizamettin Ariç Kimdir? Nerelidir? appeared first on Kürtler.com.

]]>
Nizamettin Ariç başarılı bir Kürt müzisyendir.Almanya’da yaşamaktadır.
Nizamettin Ariç hem hayatı ile hem de müzik hayatı ile adından sıkça bahsettiren biri olmaktadır. 1956 yılında Ağrı’da ailesinin 4. Çocuğu olarak doğdu. 1971 senesinde ise ekonomik nedenlerden dolayı Ankara’ya göç etmek zorunda kaldı.

Nizamettin Arıç’ın Hayatı

Profesyonel müzik hayatına 1976’da TRT Ankara Radyosu’nda başladı.1979’da söylediği “Ahmedo Roni” adlı Kürtçe aşk şarkısından dolayı komünizm propagandası ve bölücülük suçlarından yargılanmaya başladı.TRT’de sanatçı olarak çalışırken işine son verildi ve iş yapamaz duruma düşürüldü. 12 Eylül Darbesi’nden sonra yurtdışına çıktı ve Almanya’ya yerleşti.1991’de çıkan Ahmedo Roni adlı albümü, Ariç’in Türkiye’de çıkan ilk Kürtçe kasedi oldu.

Tespit:Nizamettin Ariç örneğinde de görüldüğü üzere,”Kürt Kürt olamıyor”

Şöyle ki Nizamettin Ariç, bir Kürt olarak devlet kanalı TRT Radyosunda çalışmış evet ama ne zamana kadar? Kürdüm deyip ana dilinde türkü söylediği zamana kadar..
Kürtçe şarkıdan sonra hayatı değişmiş.Yani kısacası kökeni  Kürt olupta her makama gelebilir.Ama Kürdüm diyemez,anadilinde müzik yapamaz,kültürünü  yaşayamaz…

Nizamettin Ariç,Almanya’nın Berlin şehrinde ise mülteci olarak çeşitli sanat çalışmalarına devam etmeyi ihmal etmedi.

Ariç Feqiye Teyra mahlasını kullanmıştır. Yurtdışında çeşitli konserler düzenledi.Sanat dünyasına artık tamamen başarılı bir giriş yapmıştı.

Nizamettin Ariç Nerelidir?

Kürt müzisyen Nizamettin Ariç aslen Ağrılıdır.

Nizamettin Ariç Albümleri

 • Telli Sazım (1979)
 • Ben Yetim (1980)
 • Bêrîvan (1982)
 • Çem (1982)
 • Dilan (1983)
 • Diyarbekir (1984)
 • Çiyayên Me (Bizim Dağlar) (1985)
 • Cûdî (1986)
 • Dayê (1987)
 • Kurdistan (1988)
 • Hazal Gelin, Tut Elimden Düşmeyelim (1990)
 • Ahmedo Roni (1991)
 • Wêneyên Xewnan (Uykunun Fotoğrafları) (1993)
 • Kurdish Ballads I-II (2002)
 • Azadî (Özgürlük) (2011)
 • Peşk(2015)
Çeşitli filmlerin müziklerini yaptı. Bu filmler ise şu şekilde;

• Erdem Kıral’a ait olan Dilan filmi müziği,

• İsmet Elçin’e ait olan Düğün Kahraman filmi müziği,

• Avuz’a ait olan Hukukçuluğumdan Utanıyorum filmi müziği,

• Don Askaria’ya ait olan Kontas film müziği,

• Peter Lillientahl’a ait olan Gesicht der Walder film müziği,

• Ben Sombogaart’a ait olan De Jongen Die Nietmeer Paatte film müziği yaptı ve herkes tarafından oldukça sevildi ve izlendi.

Bunlara ilave olarak iki adet filmde daha rol aldı. Bu filmler ise Kurban Olduğum ve Bir günün Hikayesi olmaktadır.
Nizamettin Ariç dendiğinde ilk akla gelen film ‘Klamek ji bo Beko‘dur. Bu filmi hem yönetmiş hem oyunculuk yapmış hem de film müziği hazırlamıştır. Film ise toplamda 15 adet ödül almıştır.
Sadece türkü söylememiş olup mey, zurna, kaval, ney gibi pek çok müzik aletini de kendi çalmıştır.

Geleneksel Kürt ve Türk ezgilerini daima türkülerinde hissettiren Nizamettin Ariç en iyi şekilde sanatını temsil etmeye hala devam etmektedir.

Ayrıca Nizamettin Ariç, Şivan Perwer ve Ciwan Haco ile birlikte Sinan Gündoğar’ın Üç Kürt Ozanın Hikayesi adlı kitabına konu olmuştur.

The post Nizamettin Ariç Kimdir? Nerelidir? appeared first on Kürtler.com.

]]>
https://www.kürtler.com/nizamettin-aric-kimdir-nerelidir.html/feed 0
Hozan Beşir Kimdir? Nerelidir? https://www.kürtler.com/hozan-besir-kimdir-nerelidir.html https://www.kürtler.com/hozan-besir-kimdir-nerelidir.html#respond Tue, 10 Dec 2019 21:46:26 +0000 https://www.kürtler.com/?p=8736 2000li yıllardan bu yana adından söz ettiren Hozan Beşir kimdir? Hozan Beşir Nerelidir? Hozan Beşir, 1973 yılında doğmuştur. Doğum yeri Diyarbakır’dır. Hozan Beşir’in Hayatı Erganili bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen Hozan Beşir‘in 8 kardeşi vardır. Üniversite eğitimine kadar Diyarbakır’ da okumuştur. Üniversite eğitimini Dicle Üniversitesi ve yatay geçişle de Van Yüzüncü Yıl Üniversitesinde tamamlamıştır. […]

The post Hozan Beşir Kimdir? Nerelidir? appeared first on Kürtler.com.

]]>
2000li yıllardan bu yana adından söz ettiren Hozan Beşir kimdir?

Hozan Beşir Nerelidir?

Hozan Beşir, 1973 yılında doğmuştur. Doğum yeri Diyarbakır’dır.

Hozan Beşir’in Hayatı

Erganili bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen Hozan Beşir‘in 8 kardeşi vardır.

Üniversite eğitimine kadar Diyarbakır’ da okumuştur. Üniversite eğitimini Dicle Üniversitesi ve yatay geçişle de Van Yüzüncü Yıl Üniversitesinde tamamlamıştır. İki farklı üniversitede 3 farklı bölüme geçiş yapmıştır. Geçiş yapmış olduğu bölümlerden sadece son geçişi olan Anestezi teknikerliği bölümünden mezun olmuştur.

Müzik hayatından başka asıl mesleği anestezi teknikeridir.

1997 yılında babasını kaybetmiştir. Annesi ev hanımıdır ve Diyarbakır’ da yaşamaktadır. Sanatçı da Diyarbakır’ da eşi ile yaşamaktadır.

Şuanda evli ve üç çocuğu bulunan bir müzisyendir.

Hozan Beşir’in Müzik Hayatı

 Hozan Beşir’in kendi tarzıyla popülerlik kazanmıştır.Şarkılarını Kürtçe,Zazaca ve Türkçe seslendirmektedir. Aynı şarkıları farklı dillerde karışık halde bulabilmek mümkündür. Şarkılarını kendine özgü yorumları ile söyler ve onu diğer Kürt şarkıcılardan ayıran özelliği elektronik bağlama kullanmasıdır.

“Le Sabiha”, “Türki Diyarı”, “Zindi” albümleri bulunmaktadır. Şarkıcının asıl ünü 2014 yılında çıkarmış olduğu “ZİNDİ 2” albümü ile olmuştur. Youtube’a yüklemiş olduğu Elfida şarkısı bu albümde yer almaktadır. Youtube üzerinden bu şarkıyı kendine özgü yorumu ile seslendirerek ün kazanmış bir şarkıcıdır. Bu şarkıyla birlikte sesini Youtube üzerinden birçok şarkı ile duyurmaya çalışmıştır ve ona ün kazandıran birçok şarkı bulunmaktadır.

Ay Le”, “ezji te durim”, “Susarak Özlüyorum”, “Prangalı Hasretim”, “Elfida” şarkıları youtube kanalında kendine ün getiren birçok şarkının içerisinde yer almaktadır.

Seslendirmiş olduğu şarkıları bir albümde toplayarak uzun zaman sonra çıkış noktası yakalayan şarkı günümüzde yeni yeni ünlenmeye başlamıştır. Bunda da Youtubenin yadsınmaz bir payı bulunmaktadır. insanlar bu kanal aracılığı ile sanatçıyı tanımakta ve şarkıları indirmeye başlayarak, albümlerini satın almaktadır. Bu kanaldan önce Diyarbakır yerelinde kalan sanatçı şimdi Türkiye’ ye hatta dünyaya da ününü yaymaya başlamıştır. Onu en çok meşhur eden şarkı ise, 2014 yılına ekim ayında çıkarmış olduğu Zindi 2 Albümünde seslendirmiş olduğu ‘Elfida’şarkısıdır. Haluk Levent’ ten çok daha farklı şekilde kendine özgü yorum kullanması ve insanların dikkatini çekmiştir. Diyarbakırlı özgün sanatçı olarak günümüzde de pek çok konser düzenlemektedir.

Basında yer aldığı röportajlarında insanların konserine gelmekten korktuğunu dile getirmiştir. bunun nedeni ise Kürtçe şarkı seslendirmesinden kaynaklıdır. Aslında kendini Kürt şarkıcı olarak değil evrensel şarkıcı olarak görmektedir. Türkçe, Kürtçe, Zazacai Ermenice ve Lazca  gibi farklı dillerde de şarkı söylemektedir.

www.kürtler.com

The post Hozan Beşir Kimdir? Nerelidir? appeared first on Kürtler.com.

]]>
https://www.kürtler.com/hozan-besir-kimdir-nerelidir.html/feed 0
Delil Dilanar Kimdir? Nereli? https://www.kürtler.com/delil-dilanar-kimdir-nereli.html https://www.kürtler.com/delil-dilanar-kimdir-nereli.html#respond Sun, 01 Dec 2019 00:01:15 +0000 https://www.kürtler.com/?p=8725 1973 yılında doğan Delil Dilanar Dengbêj klamlarını modern enstrümanla yorumlamasıyla tanınır Delil Dilanar’ın Hayatı Amcası Dengbêjlik geleneğini yaşatan ve aynı zamanda çiftçilikle yaşamını geçindiren amcası Husênê Muşî’nin yanında çocukluk ve ilk gençlik yıllarını geçirdi. Amcasının yanında yaşaması dengbêjlik öğretilerini kazanmasına yardımcı oldu. Amcası düğün, dernek ve cemiyet toplantılarında ahali ile birlikte karşılıklı klam ve stranlar söyleyerek […]

The post Delil Dilanar Kimdir? Nereli? appeared first on Kürtler.com.

]]>
1973 yılında doğan Delil Dilanar Dengbêj klamlarını modern enstrümanla yorumlamasıyla tanınır

Delil Dilanar’ın Hayatı

Amcası Dengbêjlik geleneğini yaşatan ve aynı zamanda çiftçilikle yaşamını geçindiren amcası Husênê Muşî’nin yanında çocukluk ve ilk gençlik yıllarını geçirdi. Amcasının yanında yaşaması dengbêjlik öğretilerini kazanmasına yardımcı oldu. Amcası düğün, dernek ve cemiyet toplantılarında ahali ile birlikte karşılıklı klam ve stranlar söyleyerek zaman içinde cemiyetin aranılan kişisi olur. Kürt Mey’i üstadı Egîdê Cimo’dan 3 yıl enstrüman eğitimi aldı.

Dengbêjlik geleneği usta- çırak ilişkisi içerisinde kuşaktan kuşağa aktarılır. Delil Dîlanar’ın yetişmesi de usta-çırak ilişkisi içerisinde amcasının verdiği öğretilerle olmuştur. Dengbêj klamları harmoni ve ritim yönünden Delil Dîlanar tarafından yeniden yorumlanır ve günümüzde hayat bulur. Neçirvano, Serê Tarxan, Zerîyê, Serayê, Qasimo bu şekilde yorumladığı ve dinleyici kitlesi tarafından büyük beğeni kazanan şarkıları olmuştur. Almanya ve ABD’de çok sayıda konser vermiştir. İstanbul’da da 2015 yılında dinleyici kitlesine müzik ziyafeti vermiştir; sahne performans olarak izleyicinden tam not almıştır..

Delil Dilanar Nerelidir?

Delil Dîlanar 1973 yılında Muş’un köylerinden olan Orgunos- Çukurbağ Köyü’nde doğmuştur

Kürdistan- Kürdistan Filminde Kendi Hayatını Beyazperdede Oynamıştır

Genç yaşlardayken bir düğünde Kürtçe şarkı söylediği için ülkesinden sürgün edilmiştir ve 20 yıl sevdiklerinden ayrı yaşamak zorunda kalmıştır. 20 yıl sonra ülkesine dönmesi Kürdistan- Kürdistan filmiyle olmuştur. Film Kürt  yönetmen Bülent Gündüz tarafından ABD ve Türkiye’de çekilmiştir. Film Delil Dîlanar’ın hayatını beyazperdeye aktarmıştır. Montreal Dünya Filmleri Festivali’nde filmin dünya prömiyeri yapıldı. Los Angeles Film Festivali’nde “En İyi Şarkı” ve  “En İyi Film” ödüllerini almıştır. Ayrıca Hollywood International Moving Pictures Film Festivali’nde “En İyi Dram Filmi” ve “En İyi Yönetmen” ödüllerine layık olmuştur. Bunun yanı sıra Londra Film Festivali’nde “En iyi yönetmen” ödülüne layık görülmüştür. Londra Film Festivali’nde layık görünen ödülü yönetmen Bülent Gündüz ret etmiştir, bunu yapmasının nedenini de ‘Avrupa’nın Kürtleri tanıdığını belirtmesine karşın gerçekte tanımıyor olmaları’ olarak açıklamıştır.

Delil Dilanar Albümleri

 • Ji Bo Biranina -Dengbêj Husêno
 • Neçirvano
 • Seraye
 • Zerîyê
 • Dengbejname

The post Delil Dilanar Kimdir? Nereli? appeared first on Kürtler.com.

]]>
https://www.kürtler.com/delil-dilanar-kimdir-nereli.html/feed 0
Ayfer Düzdaş Kimdir? Nerelidir? https://www.kürtler.com/ayfer-duzdas-kimdir-nerelidir.html https://www.kürtler.com/ayfer-duzdas-kimdir-nerelidir.html#respond Tue, 26 Nov 2019 22:45:55 +0000 https://www.kürtler.com/?p=8720 Kürt müziği açısından ezgi ve müzikler çok önem teşkil etmektedir. Bu bağlamda özellikle Alevi temelli deyişleri ile Kürt müziğini eski haliyle yaşatmaya çalışan Ayfer Düzdaş önemli bir köprü niteliği taşımaktadır. Kendine özel has sesi ve narinliği ile hak ettiği değeri pek de görmese Kürt müzikler ve alevi deyişleri için önemli bayan sanatçılarımız arasındadır. Gelin Ayfer […]

The post Ayfer Düzdaş Kimdir? Nerelidir? appeared first on Kürtler.com.

]]>
Kürt müziği açısından ezgi ve müzikler çok önem teşkil etmektedir. Bu bağlamda özellikle Alevi temelli deyişleri ile Kürt müziğini eski haliyle yaşatmaya çalışan Ayfer Düzdaş önemli bir köprü niteliği taşımaktadır. Kendine özel has sesi ve narinliği ile hak ettiği değeri pek de görmese Kürt müzikler ve alevi deyişleri için önemli bayan sanatçılarımız arasındadır. Gelin Ayfer Düzdaş’ı yakından tanıyalım.

Ayfer Düzdaş’ın Hayatı

Ayfer Düzdaş’ın ailesi ile birlikte burada kır kanaat geçinirler.Çocuk yaşlarında İstanbul’a göç etmek zorunda kalmıştır. Okuluna burada başlayabilen başarılı sanatçı ilköğretimini başarıyla mahalle okulunda tamamlamıştır. Ardından Ortaokul ve Lise öğrenimini de İstanbul’ da tamamlayan Düzdaş, eğitim hayatına burada devam etmiştir. Başarılı bir okul hayatında sesi ile cezbeden müzik söyleşileri ile arkadaş çevresinde de kısa sürede sevilmeye başlamıştır.
Lise hayatından sonra 4 yıllık üniversite öğrenimini tamamladıktan sonra bir 3 yıl kadar muhasebecilik işinde çalışmıştır.
Müziğe olan merakı ile 1996 yılında Mezopotamya Kültür Merkezine kayıt olmuştur. Burada çeşitli enstrüman eğitimlerinin yanı sıra bağlama eğitimi de almıştır. Bu doğrultuda müzik enstrümanlarına olan merakı Düzdaş’ı Pera Güzel Sanatlar Lisesine kaydolmayı yineledi. Bura da keman ve Şan eğitimlerini aldı ve başarıyla tamamladı.
Bundan önce de başarılı sanatçı bir Zaza dili müzik grubu olan Venge Sodiri grubu içerisinde aktif olarak bulundu. Burada kendini geliştiren Düzdaş, daha sonra 11 kadından oluşan ve temeli olarak kadın grubu olarak müzik söyleyen Koma Asmin grubuna katılmıştır. Aynı zamanda bu iki grupta da aktif olarak rol alan Düzdaş Özellikle Zazalı gençlerin müzik açısından doymasını sağlamıştır. Ayfer Düzdaş bu şekilde müzik hayatına devam etmiş kadınların sesi olarak üne kavuşmuştur.

Ayfer Düzdaş Nerelidir?

Ayfer Düzdaş 1973 yılı ekim aylarında Sivas da bulunan Bağnaz köyünde doğmuştur.

Ayfer Düzdaş Şarkıları

Ayfer Düzdaş, Kürtçe, Türkçe ve Zaza’ca bir sürü parçası bulunan Kürt ve alevi müzik söyleşilerinin değerli taze kanları arasındadır.
Özellik ile 2000’ li yıllarda çıkarmış olduğu ‘Sallana Sallana‘ parçası o zamanların alevi ve Kürt kızlarının sesi olmuştur. Bu nedenle tanınırlığı da aynı oranda artmıştır. Başarılı sanatçının ilk solo parçası da ‘Leylan‘ özellikle o zamanların gırtlak ses müziği özelinde çok değer kazanan bir parça olmuştur. Çıkardığı solo parçası ‘Leylan’ aynı zamanda geleneksel ve modern müzik enstrümanların karışımı açısından da önemlidir.
2000’li yılların sonunda Kürtçeden Türkçeye çevirdiği potpori tarzı ‘Şahiya Strana 1 ve Şahiya Strana 2′ parçaları kültürel etkileşim ve kadın sesi ile söylenmesi açısından da büyük önem arz etmektedir. Ayfer Düzdaş, derlediği bu Potpori derlemesinden sonra 2001 yılında Zaza dilinin incelikleri ile ‘Wayli‘ parçasında etkin olarak görev almıştır. Bu parça Zaza kültürü ve dilini yansıtan önemli köprü parçalar arasındadır.
Düzdaş bu şekilde birçok müzik aktivitesinde özellik ile alevi kültürünü yansıtma temelinden önemli bir sanatçıdır. 2004 yılında Diyarbakır’ da düzenlenen 4. Kültür ve Sanat Festivalinde aktif olarak kadın dengbejler ile ilgili aktivitelerde bulunmuştur. Düzdaş temelde Zaza Project projesi parçaları ile yer almıştır.
Ayfer Düzdaş hala aktif olarak müzik hayatına devam eden ve bu bağlamda eski ezgileri ve söyleşileri yaşatan başarılı bir Kadın sanatçımız olarak yer alıyor.

The post Ayfer Düzdaş Kimdir? Nerelidir? appeared first on Kürtler.com.

]]>
https://www.kürtler.com/ayfer-duzdas-kimdir-nerelidir.html/feed 0
Aynur Doğan Kimdir? Nerelidir? https://www.kürtler.com/aynur-dogan-kimdir-nerelidir.html https://www.kürtler.com/aynur-dogan-kimdir-nerelidir.html#respond Mon, 25 Nov 2019 18:40:16 +0000 https://www.kürtler.com/?p=8717 Müzik evrensel sanatı içinde kendi kültüründen gelen ve alanında son derece önemli eserlere imza atan sanatçılardan bir tanesi Kürt sanatçı Aynur Doğan isimli kadın sanatçıdır. Kendisi gerek yorumcu kimliği ile gerek söz yazarı kimliği ile müzik piyasasının çok yönlü sanatçılarından bir tanesidir. Eserlerini Kürtçe ve Türkçe olarak yorumlamaktadır. Kürtçe müziğin dünyada en çok bilinen sanatçıları arasında […]

The post Aynur Doğan Kimdir? Nerelidir? appeared first on Kürtler.com.

]]>
Müzik evrensel sanatı içinde kendi kültüründen gelen ve alanında son derece önemli eserlere imza atan sanatçılardan bir tanesi Kürt sanatçı Aynur Doğan isimli kadın sanatçıdır. Kendisi gerek yorumcu kimliği ile gerek söz yazarı kimliği ile müzik piyasasının çok yönlü sanatçılarından bir tanesidir. Eserlerini Kürtçe ve Türkçe olarak yorumlamaktadır. Kürtçe müziğin dünyada en çok bilinen sanatçıları arasında yer almaktadır.

Aynur Doğan Nerelidir?

Aynur Doğan, aslen Tunceli’nin Çemişgezek ilçesindendir.1 Mart 1975 tarihinde dünyaya gelmiştir.

Hayatına Genel Bakış

Aynur Doğan,İstanbul’da özel bir müzik kursunda bağlama ve ses eğitimi alarak müzik yaşamına girmiştir. 2002 yılında ilk albümü olan Seyir yayınlanmıştır. Times Dergisine 2005 yılında kapak olmayı başarmış ender sanatçılarımızdandır.

Mercan Dede, Kardeş Türküler, Cemil Koçgün gibi alanında önemli isimler ile ortak çalışmalar yapmıştır

Başlıca Albümleri

Alanında son derece başarılı bir sanatçı olan Aynur Doğan’ın kendi müzik türünde piyasaya sunduğu ezgiler şunlardır

 • Keçe Kurdan- Yayınlanma tarihi: 2004
 • Yemin Olsun- Yayınlanma tarihi: 2016
 • Nupel- Yayınlanma tarihi: 2005
 • Hawniyaz- Yayınlanma tarihi: 2016
 • Güldünya Şarkıları- Yayınlanma tarihi: 2008 Bu albümün en önemli çıkışı Güldünya isimli kadının başına gelenler için yayınlanan bir proje albüm olmasıdır ve yayınlandığı dönem son derece ses getiren, sosyal sorumluluk projesi kapsamında değerlendirilen bir projedir

Öne Çıkan Şarkıları

Aynur Doğan’ın öne çıkan, popüler olan başlıca ezgileri şunlardır:

 • Ehmedo
 • Keçe Kurdan
 • Dar Hejiroke
 • Rewend
 • Yoluna Yoldaş Olam
 • Ya Ben Sana Aşık Olsam
 • Bir Gönüle Aşk Girince
 • Dağlara Küstüm Ali
 • Yaranmaz Aşık
 • Uzun Hava
 • Aşkın Şarabı
 • Pervane
 • Nesrin
 • Daye Daye
 • Xiwşe
 • Bexo
 • Xewn
 • Dewo
 • Suware
 • Reng Esmere

Katkı Sunduğu Filmler

Aynur Doğan Kanımdaki Barut isimli filmde de yer almıştır. Bunun yanında kimi filmlerde sanatçının ezgileri kullanılmış durumdadır.

Çalışmış Olduğu Müzik Firmaları

Aynur Doğan müzik piyasasına girdiği günden beri farklı müzik şirketleri çalışmıştır. Bunlar şunlardır:

 • Harmoni Mundi
 • Kalan Müzik
 • Sony Music Entertainment,

Müziğinde Öne Çıkan Yönler

Son yılların en gözde sanatçıları arasında yer alan Aynur Doğan ağırlıklı olarak halk müziği yapan bir sanatçıdır. Gerek Türk Halk Müziğinden, gerek Kürt Halk Müziğinden önemli yapıtları da yorumlar. Ayrıca kendi çalışmalarını da yorumlayan bir sanatçı olmasının yanında halk müziğine getirdiği çağdaş yaklaşımlar vardır. Bu yaklaşımların en başında kimi eserlerinde görülen caz formları  olduğu rahatlıkla söylenebilir. Örneğin dünyada da çok ses getiren Rewend şarkısı klasik bir halk müziği eserinin olmasında daha çok caz alt yapısı ile yorumlanan ve halk müziğine başka bir boyut getiren bir çalışmadır. Benzer yorumlar sanatçının diğer eserlerinde görülür. Nitekim Aynur Doğan eserleri için söylenebilecek olan şeylerin başında yerel müziği dünya normlarına getiren bir sanatçı olduğunu söylemek rahatlıkla mümkündür.

Tüm bunların yanı sıra son derece güçlü bir sese sahiptir. Birçok insanın Kürtçe bilmese bile rahatlıkla söyleyebildiği Keçe Kurdan isimli ezgi başta olmak üzere, birçok eserinde güçlü yorumları kendisini öne çıkaran bir diğer unsurdur. Bu bağlamda evrensel müzik yaptığı rahatlıkla ifade edilebilir.

Sony Müzikten çıkan Rewend albümü dünya çapında ses getiren albümleri arasındadır.

The post Aynur Doğan Kimdir? Nerelidir? appeared first on Kürtler.com.

]]>
https://www.kürtler.com/aynur-dogan-kimdir-nerelidir.html/feed 0
Kürtçede Deli Ne Demek? https://www.kürtler.com/kurtcede-deli-ne-demek.html https://www.kürtler.com/kurtcede-deli-ne-demek.html#respond Wed, 20 Nov 2019 22:32:55 +0000 https://www.kürtler.com/?p=8712 Kürtçede ‘deli’ nasıl söylenir? Kürtçede ‘deli‘ kelimesi Dîn şeklinde yazılır. Önemli: Dîn kelimesi Türkçedeki Din kelimesiyle bir ilgisi yoktur. Sen Delisin Kürtçe Nasıl Söylenir? ‘Sen Delisin‘ Kürtçede ‘Tü Dîni‘ olarak yazılır. Kürtçede Kızlar -Erkekler için Deli Nasıl Denir? Kürtçede İngilizcede olduğu gibi kızlar için ayrı erkekler için ayrı ekler kullanılır. Kürtçede Deli kelimesi Kızlar için […]

The post Kürtçede Deli Ne Demek? appeared first on Kürtler.com.

]]>
Kürtçede ‘deli’ nasıl söylenir?

Kürtçededeli‘ kelimesi Dîn şeklinde yazılır.

Önemli: Dîn kelimesi Türkçedeki Din kelimesiyle bir ilgisi yoktur.

Sen Delisin Kürtçe Nasıl Söylenir?

Sen Delisin‘ Kürtçede ‘Tü Dîni‘ olarak yazılır.

Kürtçede Kızlar -Erkekler için Deli Nasıl Denir?

Kürtçede İngilizcede olduğu gibi kızlar için ayrı erkekler için ayrı ekler kullanılır.

Kürtçede Deli kelimesi

Kızlar için ‘deli Dîne
Erkekler için ‘deli  Dîno şeklinde yazılır.

Genel anlamda cümle içinde kullanırken bu ayrım yapılmaz.Erkekler ve kızlar için de ‘Sen Delisin’ cümlesi belirttiğimiz ‘Tü Dîni ‘olarak yazılır.

 

The post Kürtçede Deli Ne Demek? appeared first on Kürtler.com.

]]>
https://www.kürtler.com/kurtcede-deli-ne-demek.html/feed 0